Şizofreni Belgeseli – 6

nedir?

Şizofreni, alevlenme ve yatisma dönemleriyle kendini gösteren uzun süren bir ruhsal bozukluktur. Düsünceleri, inançlari, duygu ve duygulari etkiler, ancak zeka etkilenmemektedir. sizofreninin basit bir tani testi yoktur, fakat bazi anahtar belirtilerle seyreder.


Şizofreninin çocuklukta geçirilen bir travmadan, kötü bir aile ortamindan ya da yoksulluktan kaynaklandigina dair herhangi bir bir kanit yoktur
Şizofreni hastalarinin çogu saldirgan ya da tehlikeli DEGiLDiR

Tedavim nasil olacak?

genellikle günlük olarak tablet, surup ya da sivi seklinde alinirlar. ilaci belli bir sekilde her gün kullanmak, ilacin vücutta sabit bir düzeyde kalmasini saglamaktadir. Ancak, aniden ortaya çikan siddetli belirtileriniz olursa, agizdan alinan ilaçlardan çok daha hizli etki gösteren bir enjeksiyon verilebilir. Pek çok kisi belirtilerini kontrol altinda tutmak için her gün ilaç kullanmayi sürdürse de, bazilarina daha uzun süre etkili olan depo ilaçlar verilir. Bunlar uzun etkili enjeksiyonlardir. genellikle her üç dört haftada bir kullanilirlar, ama bazi hastalarda daha sik araliklarla verilebilirler.
Kaynak: http://www.pfizer.com.tr

Leave a comment